Aktualności

Zaproszenie na Zgromadzenie Członków Klastra 2021

zaproszenie KLASTER

Szanowni Członkowie Klastra SA&AM,

mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w corocznym Zgromadzeniu Członków Klastra Silesia Automotive and Advanced Manufacturing, które odbędzie się w dniu 7 października 2021 (czwartek) g.16.15, na Stadionie Śląskim w Chorzowie - Nowe Centrum Konferencyjne.

Tegoroczne spotkanie organizowane jest w ramach Europejskiego Forum Przyszłości i odbędzie się w formie debaty: "KSSE Motorem automotive – współpraca w ramach Klastra SA&AM odpowiedzią na wyzwania sektora automotive".

W ramach debaty poruszać będziemy między innymi poniższe tematy:

  • przygotowanie produkcji nowych modeli, budowa nowego łańcucha dostaw – rola lokalnych firm i współpracy klastrowej
  • prowadzenie działalności związanej z rozwojem produktu i wykorzystanie potencjału badawczego regionu
  • nowe kompetencje - rola i waga współpracy z uczelniami i szkołami w celu przygotowania kadr pod nowe projekty
  • podnoszenie efektywności poprzez nowe technologie przemysłowe – współpraca z obszaru automotive z advanced manufacturing Klastra SA&AM oraz działania dedykowane Klastra w zakresie wspierania  procesów transformacji cyfrowej
  • nowe projekty motoryzacyjne na śląsku, rola SA&AM w inicjowaniu współpracy z nowymi członkami Klastra

Rejestrację na wydarzenie można dokonywać za pomocą formularza, telefonicznie lub e-mail.
•    Formularz rejestracyjny on-line
•    Rejestracja telefoniczna lub e-mail: Magdalena Cader – tel. +48 506 384 675 , biuro@silesia-automotive.pl

W spotkaniu może uczestniczyć kilka osób z organizacji ale wymagana jest indywidualna rejestracja każdej osoby.

Liczymy na Państwa obecność na tym szczególnym wydarzeniu dla naszej wspólnej klastrowej inicjatywy - SA&AM.

 

Prelegenci:

Piotr Bielaczyk Bosmal

dr Piotr Bielaczyc
Członek Rady Naukowej
Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL

Dr inż. Piotr Bielaczyc, FSAE jest Sekretarzem Naukowym i Członkiem Rady Naukowej Instytutu Badań i Rozwoju BOSMAL  w Bielsku-Białej.

Jest też Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych (PTNSS) oraz Fellow Member amerykańskiego stowarzyszenia  Society of Automotive Engineers (SAE) International.

Jest członkiem grupy UNECE GRPE w Genewie, forum ogólnoświatowej harmonizacji przepisów dotyczących emisji pojazdowej, uczestniczy w nieformalnych grupach WLTP, RDE, EVE i PMP tej grupy. Jest również członkiem Grupy Doradczej Komisji Europejskiej ds. Norm Emisji Pojazdów (AGVES) pracującej nad przepisami dotyczącymi Euro 7 i Euro VII dla pojazdów LD i HD.

Dr Bielaczyc stał się czołowym polskim specjalistą w dziedzinie rozwoju napędów pojazdów i wpływu transportu na środowisko. Jest znany ze swojej wiedzy i doświadczenia w ekologicznej ocenie pojazdów, układów oczyszczania spalin, ekologicznych paliw i rzeczywistych emisji.

W latach 2000-2020 był kierownikiem Zakładu Badań Silników BOSMAL, ostatnio zaangażowanym w walidację metod badania emisji samochodowej WLTP i RDE. W ciągu ostatnich 20 lat kierował lub nadzorował realizację ponad 500 projektów związanych z rozwojem silników ZS i ZI Euro 4, 5 i 6 LD oraz silników Euro IV, V, VI HD, silników dla NRMM, hybrydowych i elektrycznych układów napędowych, rozwojem paliw silnikowych, paliw alternatywnych i gazowych, dodatków do paliw i smarów silnikowych dla klientów z UE, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, producentów samochodów i paliw, dostawców Tier 1 i Tier 2 oraz innych organizacji badawczo-rozwojowych.

Dr Bielaczyc publikuje szeroko w czasopismach naukowych i jest stałym uczestnikiem międzynarodowych kongresów i konferencji motoryzacyjnych.

Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji SAE Powertrains, Fuels & Lubricants (PF&L) Digital Summit w zeszłym roku i ponownie jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji SAE PF&L, organizowanej przez SAE, BOSMAL i PTNSS w ramach współpracy naukowej amerykańsko-polskiej, która odbędzie się w Krakowie w dniach 7-9 września 2022 r.

Jest wykładowcą na Uniwersytetach w Leeds w Anglii i Vaasa w Finlandii oraz kilku innych uczelniach w Polsce i za granicą.

 

 

 

Krzysztof Gablankowski

Krzysztof Gablankowski
Dyrektor Zakładu
ZF Automotive Systems Poland 

 

 

Dyrektor Zakładu Elektroniki ZF Automotive Systems Poland Częstochowa.

Zwiazany z branżą motoryzacyjna od 1997 roku przez 10 lat w firmie Valeo na stanowiskach od kierownika projektu do Dyrektora Technicznego Dywizji Modułów Czołowych. Poźniej Dyrektor tłoczni Thyssen Krupp a następnie przez 5 lat Prezes Zarządu Bombardier Transportation Polska. Dyrektor Zakładów w Faurecia Automotive Searing a od 2018 r w ZF Czestochowa.

Z wykształcenie inz hutnik po Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Marek Gabryś Aiut

Marek Gabryś
Prezes Zarządu
Aiut

Absolwent kierunku Informatyka Politechniki Wrocławskiej. W 1998 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera elektronika. W 2004 roku założył i objął kierownictwo działu Telemetrii AIUT, projektującego, produkującego i utrzymującego złożone systemy IoT do monitorowania zużycia mediów oraz optymalizacji procesów. Od 2014 roku wiceprezes i współwłaściciel firmy, zaangażowany w działalność operacyjną grupy AIUT. Od kwietnia 2021 pełni funkcję Prezesa Spółki.

AIUT jest polską firmą rodzinną, założoną w 1991 roku. Od 30 lat dostarcza dedykowane rozwiązania z zakresu robotyki, automatyki i IT dla przemysłu. AIUT jest integratorem systemów dostarczającym rozwiązania pod klucz obejmujące mechanikę, elektrykę, automatykę, robotykę, intralogistykę, integrację rozwiązań IT. Firma rozwija również własne technologie między innymi platform mobilnych, systemy IT, sztucznej inteligencji oraz Internetu Rzeczy.

AIUT realizuje projekty na całym świecie, posiada filie w USA, Kanadzie, Indiach, Chinach, Niemczech i Rumunii.

W 2020 roku przychody firmy osiągnęły 283 mln PLN, zatrudniając ponad 900 pracowników, w tym ponad 500 najwyższej klasy inżynierów różnych specjalizacji.

 

 

 Tomasz Gębka FCA Stellantis

Tomasz Gębka
Plant Manager
Stellantis/FCA Poland

 
Tomasz Gębka jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, magistrem elektroniki i telekomunikacji. Pracę w FCA Poland rozpoczął w 2005 roku. W ciągu dwóch lat pracy w zakładzie produkcyjnym w Tychach brał czynny udział we wdrażaniu nowych rozwiązań technicznych oraz metodologii World Class Manufacturing. W 2007 roku Tomasz Gębka został przeniesiony do Turynu, do World Class Manufacturing Development Center. W tej strukturze miał okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu WCM oraz rozpocząć współpracę z centralą i zakładami produkcyjnymi we Włoszech, Turcji i innych krajach. W 2008 roku powrócił do Tychów jako Kierownik Utrzymania Ruchu w Dziale Spawalnictwa. I właśnie na tym stanowisku skutecznie przyczynił się do uzyskania przez tyskie zakłady w 2007 roku Brązowego i Srebrnego Poziomu w World Class Manufacturing oraz Srebrnego Medalu (w 2009 roku).
 
W 2012 roku rozpoczęła się międzynarodowa kariera Tomasza Gębki w strukturach Fiata. Wraz z rodziną przeniósł się do Neapolu, gdzie objął stanowisko kierownika spawalni w zakładzie Pomigliano d'Arco. To właśnie w tym czasie fabryka w Neapolu zdobyła srebrny i złoty poziom WCM. W 2014 roku został oddelegowany do Grugliasco koło Turynu, gdzie objął stanowisko kierownika działu montażu w zakładzie Maserati. W 2015 roku, mając zaledwie 36 lat, zrobił kolejny krok w swojej karierze, najpierw zostając dyrektorem zakładu w Pomigliano d'Arco, a rok później w Belvidere w Stanach Zjednoczonych. W ramach swoich obowiązków Tomasz Gębka zreorganizował strukturę Zakładu, przygotowując go do wprowadzenia na rynek nowego produktu - produkcji Jeep Cherokee w 2017 roku oraz nowego MCA Jeep Cherokee w 2018 roku.
 
Od sierpnia 2020 roku objął stanowisko Kierownika Zakładu w fabryce w Tychach w FCA Poland / Stellantis.
 
Tomasz Gębka, 41 lat, żonaty, ma dwójkę dzieci w wieku 11 i 14 lat. Jego pasją są samochody, podróże, piłka nożna, a przede wszystkim języki obce. Biegle posługuje się językiem angielskim, włoskim i niemieckim. Nauka języków obcych, której poświęcił wiele czasu, zawsze była dla Tomasza Gębki bardzo ważna, była prawie jego filozofią życia. „Poznawanie wielu języków obcych daje ogromne możliwości. Otwiera horyzonty, pozwala na szerokie spojrzenie na świat, budzi w innych szacunek i podziw, ale też zmusza do pokory, uczy skromności, bo im więcej człowiek się uczy, tym bardziej uświadamia sobie, ile jeszcze rzeczy nie może wiedzieć. "
 
 
 
 

 Andrzej Korpak Stellantis

Andrzej Korpak
Plant Manager
Stellantis /Opel Manufacturing Poland

 

 

Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Opel Manufacturing Poland, Prezes Zarządu PSA Manufacturing Poland.

Związany od 1997 roku ze spółką Opel/Vauxhall, należącą do koncernu Stellantis. Początkowo jako kierownik ds. BHP w fabryce Opel Polska, później dyrektor działu Personalnego,
a następnie dyrektor ds. produkcji. W latach 2007 - 2010 r. dyrektor fabryki silników ISPOL w Tychach, a od kwietnia 2010 r. dyrektor fabryki Samochodów Osobowych Opel Manufacturing Poland w Gliwicach. Prezes Zarządu spółki Opel Manufacturing Poland, w skład której wchodzą: Fabryka Samochodów Osobowych
w Gliwicach, Fabryka Jednostek Napędowych w Tychach oraz Centra Usług Wspólnych: kadrowo-płacowe
w Tychach oraz finansowe w Gliwicach. Prezes Zarządu spółki PSA Manufacturing Poland, prowadzącej inwestycję koncernu Stellantis, której przedmiotem jest budowa i uruchomienie fabryki dużych samochodów dostawczych w Gliwicach.

Uhonorowany „Gliwickim Lwem” przyznawanym przez Prezydenta Miasta Gliwice oraz medalem „Zasłużony Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej”.

Ukończył Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

 

 

 

 Michał Lach eq system2

Michał Lach
Prezes Zarządu
EQ System

 

 

 

Od 2018 roku prezes eq system. W firmie pracował dosłownie we wszystkich działach, poznając ją od podszewki. Dla zespołu jest po prostu Michałem, nie prezesem. Jego znakiem firmowym jest umiejętność łączenia holistycznego podejścia do proponowanych klientom rozwiązań z dostrzeganiem wagi detali. Propagator „formy dokonanej”; nie mówi jak „informatyzować”, ale „zinformatyzować”. Katalizator zmian, do których – jak sam mówi – podchodzi z niezmienną od lat pasją i zaangażowaniem. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Polsko-Amerykańskiej Szkoły Biznesu.

 

 

 

 

 Marcin Lis

dr Marcin Lis
Prorektor ds. Studenckich
i Współpracy z Otoczeniem

AWSB

 

 

 

Doktor nauk technicznych, ekspert w zakresie systemów jakości, zarządzania projektami innowacyjnymi, systemów zintegrowanych. Wieloletni manager na poziomie Executive w Orange S.A. Posiada bogate doświadczenie korporacyjne zdobyte w międzynarodowych firmach usługowych, zatrudniony na kluczowych stanowiskach menedżerskich związanych z zarządzaniem jakością i  procesami, marketingiem, zarządzaniem projektami oraz obsługą klienta. Obecnie pełni funkcje menedżerskie w szkolnictwie wyższym. Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB, ekspert w zakresie projektów naukowych i wdrożeniowych w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Przewodniczącego Rady Ekspertów w Akademii WSB. Prezes Delegatury Regionalnej Izbie Gospodarczej w Dąbrowie Górniczej, Wiceprezes Zarządu Śląskiego Związku Pracodawców Lewiatan.

 

 

 

 Witold Salandyk

Witold Sałandyk
EMEA Executive Operations Director
Nexteer Automotive Poland

 

 

Dyrektor Operacyjny EMEA oraz Nexteer Automotive Poland. Odpowiedzialny za osiągnięcie celów operacyjnych zakładów w Tychach, Gliwicach i Maroku. Skoncentrowany na rozwoju talentów, realizacji Planu Businesowego  , nadzorem nad uruchamianiem nowych projektów oraz rozwoju działań Nexteer Production System na poziomie EMEA.

Witold dołączył do Nexteer Automotive Poland sp. z o.o  w styczniu 2019 jako Dyrektor Zakładu w Tychach i wykonał wyjątkową pracę, wdrażając i budując nową organizację opartą na autonomii zakładów w Polsce. Wcześniej Witold zdobywał doświadczenie w pracy operacyjnej i zarządczej w HirschVogel w Polsce oraz Stanach Zjednoczonych – jako Prezes i CEO.

Uzyskał tytuł magistra inżyniera na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz ukończył studia Executive MBA.

 

 

 Marek Sliboda Marco

Marek Śliboda
Prezes Zarządu
Marco  

Marek Śliboda jest założycielem i współwłaścicielem Marco sp. z o.o. Urodził się w 1979 roku w Gliwicach i to właśnie z tym miastem postanowił związać swoje życie prywatne i zawodowe. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach, którą ukończył w 2004 roku, a na zdobytej wiedzy, umiejętnościach i cechach charakteru oparł budowaną od 2000 roku firmę Marco sp. z o.o. 

Wieloletni teoretyk i praktyk organizacji oraz zarządzania. Wizjoner i propagator społecznej odpowiedzialności biznesu. Konsekwentnie wdraża autorski sposób zarządzania przedsiębiorstwem, który sam częstokroć nazywa eksperymentem. Wyjątkowy szacunek do ludzi, ciągłe doskonalenie i pomoc lokalnej społeczności to fundamenty, na których oparł swoje życie i współtworzoną przez siebie firmę. Inspirując ludzi uczy długofalowej odpowiedzialności i zachęca do proaktywnej postawy. Dokonania Marka Ślibody oraz styl w jakim zarządzana jest jego organizacja, spotkały się z uznaniem zarówno lokalnej społeczności, jak i ogólnopolskich instytucji zajmujących się tematyką zarządzania. Styl ten był tematem licznych artykułów i audycji zarówno w mediach lokalnych, jak i ogólnopolskich, a doświadczenie Marka Ślibody zostało docenione przez organizatorów międzynarodowych konferencji i kongresów gospodarczych, w których wielokrotnie uczestniczył w roli prelegenta. Wiedza i efekty pracy w zakresie nowatorskiego stylu zarządzania Marka Ślibody stały się tematem rozdziałów wielu książek i opracowań naukowych m.in. „Doktryna jakości” Andrzeja Blikle, „Księga Dobrych Praktyk” Krystiana Pluciaka czy „Zwinny talent” autorstwa Ralfa Knegtmansa, Iwony Szybkiej i Błażeja Gałkowskiego. Przyznane nagrody i nominacje są dowodem na to, że firmy takie jak Marco sp. z o.o. stają się wzorem zmian zachodzących w sferze gospodarczej i mentalności społeczeństwa.

Do najważniejszych wyróżnień nalezą:

2014 rok – Nagroda „Gliwicki Lew” przyznana przez Prezydenta Miasta Gliwice
2016 rok – Biznesowy Dobroczyńca Roku Miasta Gliwice
2016 rok - Nagroda Prezydenta Gliwic za nieprzeciętne zaangażowanie w edukację młodych ludzi
2017 rok – Nagroda „Menedżer Roku 2017” przyznana przez Dziennik Zachodni
2017 rok – Nagroda „Marka Śląskie 2017” w kategorii Społeczna Odpowiedzialność Biznesu przyznana przez Marszałka Województwa Śląskiego
2018 rok – Honorowa Odznaka za zasługi dla Województwa Śląskiego przyznawana przez Sejmik Województwa Śląskiego
2018 rok – Nominacja do nagrody „Anoda” przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego
2019 rok – Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w kategorii Odpowiedzialny Biznes przyznawana przez Prezydent Rzeczpospolitej
2021 rok – Złota Honorowa Odznaka za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznana przez Regionalną Izbę Przemysłowo - Handlową

 

 

 Piotr Zaremba Electromobility

Piotr Zaremba
Prezes Zarządu
ElektroMobility Poland

 

Piotr Zaremba prezesem ElectroMobility Poland jest od 2018 r. Z firmą związany jest od 2017r. Od lat jako ekspert związany jest z energetyką i z sektorem elektromobilności. Ma za sobą karierę w administracji publicznej gdzie w Ministerstwie Gospodarki a później Ministerstwie Energii zaangażowany był m.in. w kształtowanie strategii rynku elektromobilności w Polsce, budowanie ram finansowych dla startupów i dojrzałych firm wchodzących na ten rynek czy budowanie rozwiązań dla wyzwań przemysłowych związanych z polityką klimatyczną.  Był także jednym ze współautorów Planu Rozwoju Elektromobilności.

 

 

Fundusze EU