Oferta klastra

EACN - faza wdrożeniowa

W kwietniu rozpoczeliśmy fazę wdrożeniową Projektu EACN, która obejmuje działania na rzecz wsparcia współpracy między przedsiębiorstwami (business-to-business) oraz klastrami (cluster-to-cluster).

Dotychczas, w ramach fazy wdrożeniowej, miały miejsce następujące wydarzenia:

Warsztaty tematyczne, których celem było wskazanie potencjalnych obszarów modernizacji przemysłowej w obrębie witrualizacji pocesów planowania, uealstycznienia procesów wytwarzania, autonomicznych robotów i sztucznej inteligencji, jak i kompetencji pracowników w erze 4 rewolucji przemysłowej. Warsztaty obywały się jednocześnie u wszystkich partnerów Projektu: w Hiszpanii, Francji, Serbii, Bułgarii i Polsce.

  • 18 czerwca 2019

2019 06 18_ SA&AM photo 2

18 czerwca spotkaliśmy się z przedsiębiorcami sektora motoryzacyjnego na warsztatach w tematyce "Wirtualizacji procesów planowania".

Celem warsztatów była prezencja propozycji projektów dotyczących wirtualizacji procesów planowania, zgłoszonych przez MŚP sektora motoryzacyjnego zaangażowanych w projekt EACN. Warsztaty odbyły się równolegle w pięciu krajach zrzeszonych w partnerstwie EACN.

 

  • 2 lipca 2019

02.07.2019 EACN

2 lipca 2019 odbył się warsztat EACN o tematyce „Elastyczność procesów produkcji”.

Warsztat rozpoczął się prezentacją eksperta, która miała na celu zapoznanie firm z technologiami i rozwiązaniami wpływającymi na elastyczności procesów produkcji. Następnie zaprezentowano i omówiono propozycję projektów dotyczących elastyczności procesów produkcji, zgłoszonych przez MŚP sektora motoryzacyjnego zaangażowanych w projekt EACN.

Poza Klastrem SA&AM, w warsztacie brały udział klastry motoryzacyjne z Francji, Hiszpani, Serbii i Bułgarii, zrzeszone w partnerstwie EACN na rzecz wspólnych inwestycji w modernizację przemysłową.

 

  •  11 lipca 2019

2019 07 11 _ SAAM workshop

Kolejne warsztaty Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing w projekcie EACN- Europejska sieć klastrów motoryzacyjnych na rzecz wspólnych inwestycji w modernizację przemysłową, za nami.

Tematem dzisiejszych warsztatów był "Robotics & Artificial Intelligence - Autonomiczne roboty i sztuczna inteligencja w procesach produkcyjnych”. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z przykładami dobrych praktyk zastosowania rozwiązań Przemyslu 4.0 w firmach sektora motoryzacyjnego w Europie.

Warsztaty odbyły się równolegle w pięciu krajach. których klastry motoryzacyjne uczestniczą w projekcie: Polsce (SA&AM), Hiszpanii (Fundacion Cluster de Empresas de Automocion de Galicia), Francji (Pole Vehicule du Futur), Serbii (Automobilski Klaster Srbije) i Bułgarii (Automotive Cluster Bulgaria).

 

Spotkania matchmakingowe, podczas których omawiane są propozycje projektów i wypracowane wspólne dla kilku MŚP projekty, które odpowiadają na potrzebę większej grupy przedsiębiorców.

  • 01-02 października 2019

EACN 02 10 2019

EACN 02 10 2019 (2)

W Barcelonie spotkały się firmy zrzeszone w motoryzacyjnych klastrach z Hiszpanii (Galician Automotive Cluster and Automotive Industry Cluster of Catalonia), Serbii (Serbian Automotive Cluster), Bułgarii (Automotive Cluster Bulgaria), Francji (Pôle Véhicule du Futur ) i oczywiście Polski działające we ramach Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing (SA&AM), zainteresowane wdrażaniem wspólnych projektów w zakresie Robotyzacji i Sztucznej Inteligencji.

Gospodarzem spotkania Barcelonia był hiszpański Klaster motoryzacyjny Automotive Industry Cluster of Catalonia. Drugiego dnia gościł nas NISSAN w swojej siedzibie „Nissan Brand Centre” i równocześnie fabryce samochodów osobowych w Barcelonie, w której produkowany jest elektryczny Nissan Leaf.

Nasze firmy, podczas pierwszej, seminaryjnej części spotkania miały okazje na poznanie dobrych praktyk stosowanych przez Nissana w zakresie rozwiązań przemysłu 4.0. Druga cześć spotkania poświęcona była doprecyzowaniu omawianych poprzedniego dnia wspólnych projektów w zakresie robotyzacji i AI , które są celem partnerstwo Europejska Sieć Klastrów Motoryzacyjnych dla wspólnych inwestycji w modernizacje przemysłową.

 

  • 04-06 lutego 2020

EACN Matchmaking 2

Klaster SA&AM wraz z członkiem Klastra, firmą Eq System uczestniczył w spotkaniu matchmakingowym projektu EACN w Mulhouse, gdzie mieści się siedziba motoryzacyjnego klastra Pôle Véhicule du Futur (Partnera Projektu EACN).

W czasie wizyty studyjnej zobaczyliśmy rozwiązania usprawniające elastyczność firmy produkcyjnej na przykładzie Flex N Gate, producenta zderzaków dla grupy PSA.

Podczas matchmakingu rozmawiśmy o możliwości wspólnych projektów w zakresie elastyczności procesów w ramach projektu EACN. Wspólnie z firmami RAIS Ltd (zrzeszona w ACB), BECCHIS OSIRIDE® (z klastra ACS) i Michael (członka klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing) zdefniowaliśmy wspólny projekt z obszaru usprawnienia elastyczności procesów produkcji.

Wizyta Demo-Lab podczas Matchmakingu in Mulhouse w projekcie EACN, była okazją do poznania specyfiki nowych rozwiazań w firmie Delfingen – globalnym producencie komponentów do sektora motoryzacyjnego, specjalizującego się w produkcji plastikowych osłon na kable (protection and routing solutions for electric networks) oraz przewodów do transmisji płynów (fluid transfer tubing). Dziękujemy za inspirującą wizytę.