wydarzenia

Spotkanie informacyjne INNOMOTO 28.02.2018

Zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym Programu Sektorowego INNOMOTO, które odbędzie się w dniach 27-28.02.2018 r. w Hotelu Villa Verde Congress & SPA w Zawierciu, ul. Mrzygłodzka 273. 27.02.2018 20:00 – 24:00 Wspólna kolacja...

czytaj więcej >>

Spotkanie Grupy ds. Badań i Rozwoju w Motoryzacji 27.02.2018

Zapraszamy do udziału w spotkaniu Grupy ds. Badań i Rozwoju w Motoryzacji w ramach klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, które odbędzie się w dniu 27 lutego 2018 roku w Galerii StrefArt w Tychach, ul. Fabryczna 2.   Spotkanie organizowane jest w związku z...

czytaj więcej >>

członkowie klastra

kontakt

Biuro Klastra przy KSSE SA
Łukasz Górecki
tel: + 48 32 251 07 36
e-mail: lgorecki@silesia-automotive.pl

Aktualności

Spotkanie „Metody obliczania stopnia wykorzystania parku maszynowego" 28.09.2017

W dniu 28 września 2017 roku odbyło się spotkanie wymiany dobrych praktyk pt.: Metody obliczania stopnia wykorzystania parku maszynowego w firmie Ficomirrors Polska.   

W spotkaniu uczestniczyło 11 osób. Przedstawiciele firmy Ficomirrors zaprezentowali doświadczenia firmy w zakresie opracowania i wdrożenia systemu MES. Uczestnicy na bieżąco odnosili się do sytuacji w swoich firmach.

Oferowane na rynku gotowe systemy MES wymagają tak czy inaczej adaptacji z uwzględnieniem specyficznej sytuacji w danej firmie oraz muszą zostać dostosowane do zakresów aktywności, które dana firma chce monitorować. Należy od początku zdefiniować, które wskaźniki odgrywają istotną rolę w firmie. Doświadczenie innych firm pokazuje, że zbieranie wszystkich danych na poziomie czujników maszyn i urządzeń w istotny sposób obciąża serwery, spowalnia systemy i niekoniecznie ułatwia prace analityczne oraz proces podejmowania decyzji. Nadmiar danych nie daje rzetelnego obrazu rzeczywistych problemów. Przy wyborze czujników należy również sprawdzić wybrane technologie w halach produkcyjnych, gdzie występują różne zakłócenia. Może się okazać, że czujniki perfekcyjnie działające w pokoju lub laboratorium, w hali produkcyjnej odnotowują anomalie. Koniecznie jest zaangażowanie pracowników różnych szczebli od początku procesu przygotowania systemu. Narzędzia dobrane w ramach systemu muszą być naturalnymi narzędziami pracy dla pracownika.