wydarzenia

International Automotive Business Meeting 28.11.2017

Polsko-Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa we współpracy z Katowicka SSE - koordynatorem klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, zaprasza na 2-dniowe wydarzenie 28-29.11.2017 r- International Automotive Business Meeting 2017, którego tematem przewodnim będzie...

czytaj więcej >>

Konferencja „Druk 3D w branży automotive" 21.11.2017

Zapraszamy do udziału w konferencji „Druk 3D w branży automotive” organizowanej w dniu 21 Listopada 2017r. w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu. Udział w Konferencji jest bezpłatny, pod warunkiem dokonania wcześniejszej rejestracji on-line dostępnej na...

czytaj więcej >>

członkowie klastra

kontakt

Biuro Klastra przy KSSE SA
Łukasz Górecki
tel: + 48 32 251 07 36
e-mail: lgorecki@silesia-automotive.pl

Aktualności

Spotkanie „Metody obliczania stopnia wykorzystania parku maszynowego" 28.09.2017

W dniu 28 września 2017 roku odbyło się spotkanie wymiany dobrych praktyk pt.: Metody obliczania stopnia wykorzystania parku maszynowego w firmie Ficomirrors Polska.   

W spotkaniu uczestniczyło 11 osób. Przedstawiciele firmy Ficomirrors zaprezentowali doświadczenia firmy w zakresie opracowania i wdrożenia systemu MES. Uczestnicy na bieżąco odnosili się do sytuacji w swoich firmach.

Oferowane na rynku gotowe systemy MES wymagają tak czy inaczej adaptacji z uwzględnieniem specyficznej sytuacji w danej firmie oraz muszą zostać dostosowane do zakresów aktywności, które dana firma chce monitorować. Należy od początku zdefiniować, które wskaźniki odgrywają istotną rolę w firmie. Doświadczenie innych firm pokazuje, że zbieranie wszystkich danych na poziomie czujników maszyn i urządzeń w istotny sposób obciąża serwery, spowalnia systemy i niekoniecznie ułatwia prace analityczne oraz proces podejmowania decyzji. Nadmiar danych nie daje rzetelnego obrazu rzeczywistych problemów. Przy wyborze czujników należy również sprawdzić wybrane technologie w halach produkcyjnych, gdzie występują różne zakłócenia. Może się okazać, że czujniki perfekcyjnie działające w pokoju lub laboratorium, w hali produkcyjnej odnotowują anomalie. Koniecznie jest zaangażowanie pracowników różnych szczebli od początku procesu przygotowania systemu. Narzędzia dobrane w ramach systemu muszą być naturalnymi narzędziami pracy dla pracownika.