wydarzenia

Spotkanie Biznesowe przy śniadaniu 28.06.2018

Zmiany w motoryzacji: limity emisji CO2 i Additive Manufacturing Hotel Holiday Inn, Aleja Róż 1A, 41-300 Dąbrowa Górnicza 28.06.2018r. godzina 8.00 Klaster SA&AM i UM Dąbrowa Górnicza zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w dniu 28 czerwca 2018 roku w Hotelu...

czytaj więcej >>

Budowanie marki współczesnej organizacji 18.06.2018

Zapraszamy na warsztaty Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, które odbędą się w dniu 18 czerwca 2018 roku w Galerii StrefArt, ul. Fabryczna 2 w Tychach. Na warsztatach zajmiemy się zagadnieniami związanymi z budowaniem wizerunku pracodawcy z odniesieniem do...

czytaj więcej >>

członkowie klastra

kontakt

Biuro Klastra przy KSSE SA
Łukasz Górecki
tel: + 48 32 251 07 36
e-mail: lgorecki@silesia-automotive.pl

Aktualności

Klaster SA&AM podsumował rok 2017 29.12.2017

Klaster SA&AM rozpoczyna 9 rok funkcjonowania - koniec roku to dobry moment na krótkie podsumowanie działalności klastra SA&AM z ostatnich kilkunastu miesięcy.
Członkami klastra są dzisiaj 74 firmy (w tym 34 firmy małe i średnie) oraz 9 jednostek naukowych. W tym roku dołączyli do nas między innymi: Adient Seating Poland, Bulten Invest, Conbelts, Ecotechnilin, Extral, Hengst Filtration Poland, Hirschvogel Components Poland, Mapro Poland, MCS, Microplasticos Polska, Sekonix Poland, WBP TECH, DEKRA Polska, EMT-Systems, Ferros-System, JAC Produkts Poland.

W roku 2017 spotkaliśmy się z naszymi członkami 12 razy w ramach spotkań grup tematycznych, spotkań organizowanych w formule best practices oraz spotkań B2S i spotkań w formule networking. W tym roku koncentrowaliśmy się głównie na zagadnieniach związanych z Przemysłem 4.0, automatyzacją i robotyzacją produkcji, znakowaniem i śledzeniem komponentów, wymienialiśmy się doświadczeniami w zakresie stosowania filozofii Kaizen, nowoczesnych systemów realizacji i nadzoru produkcji, dyskutowaliśmy o roli transportu w łańcuchach dostaw oraz nowych trendach w logistyce. Część naszych spotkań poświęciliśmy zagadnieniom dotyczącym rynku pracy gdzie nasi członkowie mieli okazję rozmawiać o innowacyjnych sposobach rekrutacji i utrzymaniu pracowników, sposobach negocjacji wynagrodzeń ze związkami zawodowymi, wskaźnikach wykorzystywanych w działach personalnych oraz wymieniać się doświadczeniami w zakresie metod eliminowania krótkotrwałych absencji.

W ramach działań klastra przeprowadziliśmy w 2017 roku prawie 20 różnych badań dotyczących sektora motoryzacyjnego, rynku pracy i rynku wynagrodzeń na bazie których opracowaliśmy raporty udostępniane członkom klastra.

W ramach działań klastra związanych z edukacją, w roku 2017 kontynuowaliśmy miedzy innymi projekt „Kariera i Kompetencje” gdzie poprzez wpieranie praktycznego kształcenia zawodu, z wykorzystaniem miejsc stażowych między innymi u członków naszego klastra, wpływamy na jakość absolwentów szkół technicznych stanowiących przyszłe zasoby rynku pracy. W roku 2017 zacieśniliśmy współpracę z Politechniką Śląską rozwijając unikatowy na skalę kraju projekt „Studiów Dualnych na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn” dzięki czemu między innymi przez zaangażowaniu członków klastra udało się stworzyć miejsca stażowe dla prawie 60 studentów tego kierunku. W roku 2017 klaster SA&AM stał się także partnerem uruchomionego przez Katowicką SSE – „Klubu Innowatora”, który pełnić będzie ważną rolę w kształceniu kompetencji studentów śląskich uczelni wyższych.

W roku 2017, we współpracy z członkami naszego klastra, zainicjowaliśmy kilka projektów które mamy nadzieję uda się rozwinąć w przyszłym roku i w latach kolejnych, między innymi: projekt „Centrum Doskonałości Technologii Wtrysku Tworzyw” oraz projekt „Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0”, realizowanego we współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach.

Rok 2017 był także rokiem przełamania barier współpracy międzynarodowej klastra SA&AM. Mając nadzieję na uzyskanie nowych kompetencji w zakresie świadczenia usług klastrowych nawiązaliśmy współpracę i wymieniliśmy doświadczenia z Hiszpańskim klastrem motoryzacyjnym AVIA. Klaster SA&AM stał się w roku 2017 także członkiem sieci europejskich klastrów motoryzacyjnych: European Automotive Cluster Network i European Connected Mobility Alliance. Pracowaliśmy także nad promocją wizerunku klastra SA&AM w kraju, formalizując współpracę między innymi ze Śląskim Klastrem Lotniczym oraz Związkiem Pracodawców Klastry Polskie, uczestnicząc i obejmując patronatem klastra SA&AM branżowe wydarzenia w sektorze automotive i zaawansowanych technologii.
W roku 2017 uruchomiliśmy stronę Facebook-ową klastra i gorąco zapraszamy Państwa do śledzenia i polubienia naszej strony, mamy nadzieję, że to popularne i dostępne dla wszystkich narzędzie komunikacji ułatwi dostarczanie Państwu bieżących informacji o planowanych i zrealizowanych działaniach klastra oraz usprawni wzajemną komunikację pomiędzy członkami klastra
(https://www.facebook.com/SilesiaAutomotiveAndAdvancedManufacturing/)


To wszystko co udało Nam się zrobić w roku 2017 zrealizowaliśmy miedzy innymi dzięki zaangażowaniu członków klastra SA&AM, otwartości, chęci współpracy i dzielenia się własnym doświadczeniem z innymi firmami. Serdecznie dziękujemy Wszystkim którzy zaangażowali się w działania klastra SA&AM w roku 2017 i liczymy na Państwa obecność w działaniach klastra w roku 2018 i w latach kolejnych. Tak samo mocno zachęcamy do współpracy w roku 2018 wszystkich członów klastra którzy w natłoku obowiązków nie znaleźli czasu aby pracować z nami w roku 2017.

W nadchodzącym roku 2018, który mamy nadzieję będzie rokiem jeszcze większej aktywności klastra SA&AM, życzymy Państwu wszystkiego co najlepsze, powodzenia w biznesie, nowych projektów inwestycyjnych, realizacji wszystkich zaplanowanych celów oraz sukcesu we wszystkich podejmowanych inicjatywach. Do siego roku!